روهان بوپانا از هند با 43 | به شماره 1 دونفره مردان نزدیک شد اوپن استرالیا 2024

روهان بوپانا کهنه کار هندی تنها یک برد با صدرنشینی تنیس فاصله دارد: شماره 1 در رده بندی دونفره مردان.

با تکه‌های خاکستری روی ریش و چشم‌های درخشان و مهربان، او بلافاصله مانند یک تایتان بازی ظاهر نمی‌شود. اما دوباره او در ماه مارس 44 ساله خواهد شد.

او می‌گوید: «من در سطحی هستم، من آن را 43 می‌دانم.

روز دوشنبه، بوپانا پس از پیروزی در کنار شریک دونفره استرالیایی مت ابدن بر وسلی کولهوف و نیکولا مکتیچ، برای اولین بار به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات آزاد استرالیا رسید. نتیجه به او تضمین می‌کند که حداقل رتبه‌بندی حرفه‌ای را کسب کند. 2 در پایان مسابقات پیروزی در روز چهارشنبه برابر ماکسیمو گونزالس و آندرس مولتنی آرژانتینی، عنوان شماره 1 او را تضمین خواهد کرد.

این اتفاق کمتر از یک سال پس از آن رخ می دهد که هندی مسن ترین مردی شد که در دوره اوپن به فینال گرند اسلم راه یافت، زمانی که او و ابدن فینال اوپن آمریکا را از دست دادند. و بیش از 20 سال از اولین حرفه ای شدن بوپانا می گذرد.

او می‌گوید: «بچه‌هایی در مدار بازی می‌کنند که حتی بعد از اینکه من حرفه‌ای شدم به دنیا آمدند، اما من از جایی که هستم خوشحالم».

او نقطه بنفش میانسال خود را به دو چیز نسبت می دهد.

او می‌گوید: «آنچه می‌توانم به دادگاه بیاورم، شاید سرعت پا نباشد، اما می‌توانم آن سختی ذهنی را به ارمغان بیاورم. “و با یک شریک بازی کنید.”

بوپانا قهرمان گرند اسلم میکس دونفره و کهنه کار دیویس کاپ است. همچنین ابدن، برنده اسلم در دونفره مردان و دونفره مختلط.

روهان بوپانا رتبه شماره را در دسترس دارد. 1 در دونفره مردان در طول مسابقات آزاد استرالیا 2024. عکس: مارک بریک/گتی ایماژ

اما با رسیدن به پایان فصل 2022، هر دو شریک تصمیم گرفتند راه خود را ادامه دهند. این دو که سال ها در پیست از نزدیک یکدیگر را می شناختند، در سالن بازیکنان مسترز پاریس تنها ماندند. آن موقع تصمیم گرفته شد.

بوپانا می‌گوید: «فکر می‌کنم دوجانبه بود، بسیار متقابل. و صادقانه بگویم، فکر نمی‌کنم گزینه‌های زیادی برای انتخاب داشته باشیم.»

آنها یک موفقیت فوری بودند. این زوج علاوه بر مسابقات آزاد آمریکا، در چهار تورنمنت مسترز ATP به فینال رسیدند، در ایندین ولز پیروز شدند و در فینال ATP در تورین حضور یافتند. بوپانا مسن‌ترین قهرمان مسترز و مسن‌ترین قهرمانی شد که در مسابقات پایان فصل پیروز شده است.

روهان بوپانا در مسابقات اوپن استرالیا 2024 از متیو ابدن شریک دونفره برتری می یابد.
روهان بوپانا و متیو ابدن پس از حضور در مسابقات آزاد آمریکا در سال گذشته، به عنوان شریک دونفره به دنبال دومین فینال گرند اسلم هستند. عکس: لوکاس کوچ/AAP

برای مردی که غضروفی در زانوهایش ندارد و تقریباً چهار سال پیش بازی را رها کرده بود بد نیست. اما یک برنامه سخت حمام یخ و ماساژ روزانه و چشم انداز شاداب نتیجه می دهد.

من فقط یک کارگر نیستم، من کسی هستم که برای عناوین رقابت می‌کند، در بالاترین سطح بازی می‌کند و فکر نمی‌کنم دلیلی برای توقف وجود داشته باشد.»

در ملبورن پارک برای هفدهمین متوالی اوپن استرالیا، همسرش سوپریا، دختر چهار ساله تریدا و والدین سوپریا که آپارتمانی نزدیک به زمین مسابقات مشترک دارند، به او پیوستند. این بدان معناست که جعبه کنار زمین او برای تمایل او به تاریخ پر است، زیرا او همچنین با مربی بیش از یک دهه خود، اسکات دیویدوف، و همچنین یک فیزیوتراپ تمام وقت، ربکا ون اورشاگن، سفر می کند.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

بوپانا می‌گوید: «روزهایی وجود دارد که یک روز کامل مرخصی می‌گیرم، اما باید مطمئن شوم که بهبود می‌یابد و فعالیت‌های بدنی‌ام را انجام می‌دهم، و اینجاست که ربکا نقش مهمی در اطمینان از تنبلی من ایفا کرده است.

بازیکن سابق سرویس و والیبال (زانوهایش توانایی او را برای دویدن به تور محدود می کرد) تا 20 سالگی به دنبال تک نفره بود و در سال 2007 به رتبه 213 جهان رسید. اما او هرگز به قرعه کشی اصلی اسلم نرسید.

پس از کسب اولین عنوان دوگانه خود در سال 2008، او به طور پیوسته پیشرفت کرد و در سال 2010 در کنار بازیکن پاکستانی عیسام الحق قریشی به فینال اوپن آمریکا رسید. این جفت خود را “Indo-Pak Express” نامیدند و شعار “جنگ را متوقف کنید، تنیس را شروع کنید” داشتند. این نتیجه در سال 2010 بهترین نتیجه او در دونفره مردان بود تا اینکه سال گذشته او و ابدن در فلاشینگ میدوز به فینال رسیدند.

سال‌های بعد اوج‌ها را به ارمغان آوردند – او عنوان قهرمانی دوبل مختلط خود را در مسابقات آزاد فرانسه 2017 با گابی دابروفسکی کانادایی به‌عنوان برجسته‌ترین نقطه حرفه‌اش توصیف می‌کند – و پایین‌ترین سطح. او در آستانه انصراف از مسابقه بود زیرا با درد زانو و کمرش که نیاز به مسکن نیاز داشت مبارزه می کرد. و حالا که به گذشته نگاه می‌کند، می‌گوید که برای برآورده نکردن انتظاراتش به خودش خیلی سخت گرفته است.

روهان بوپانا از هند در فیلم بین المللی آدلاید 2024 نقش اصلی را بازی می کند
روهان بوپانا هفته گذشته پانصدمین مسابقه خود را در این تور برد و در هند به یک نام آشنا تبدیل شد. عکس: مارک بریک/گتی ایماژ

در سال 2019، با یک دختر جوان، حرفه او در یک دوراهی قرار گرفت. اما حتی در 39 سالگی، او احساس کرد که هنوز چیزهای بیشتری برای دادن دارد.

او می گوید: «من باید چیزی را می فهمیدم. “قدرت من برای استقامت وقتی می خواهم کاری انجام دهم، واقعاً معتقدم که اراده و قدرت ذهنی جنبه مهمی در سفر من بوده است.”

او به یوگا روی آورد، که به بخش کلیدی روتین او تبدیل شده است و به او تعادل در بدن و فراتر از آن می دهد: “این واقعا به من کمک کرد ذهنم را آرام کنم و در زمین تنیس احساس عجله نمی کنم.”

هفته گذشته او پانصدمین مسابقه خود را در این تور برد و به 10 میلیون دلار جایزه نزدیک می شود.

این مبلغ زیادی برای هر کسی است، چه رسد به کسی که در مزرعه قهوه والدینش در روستایی هند، در 250 کیلومتری غرب بنگلور، در محیطی که او آن را «اصلاً» ثروتمند توصیف می‌کند، بزرگ شده است.

او می‌گوید: «گاهی به گذشته نگاه می‌کنم، به منابعی که در اختیار داشتیم، و نمی‌توانم باور کنم که امروز اینجا هستم.

او در نوجوانی برای بورسیه تحصیلی در آکادمی های هند رد شد، اما پشتکار داشت و برای شرکت در برنامه ای در پونا دستمزد دریافت کرد که بخشی از آن توسط وام هایی که پدر و مادرش MG و مالیکا گرفته بودند، تامین می شد.

او می گوید: «من به بازی هایی می روم که فقط در دور اول، دور اول، دور اول شکست می خوردم. «تا زمانی که 21 ساله بودم، به موفقیت بزرگی دست یافتم و در یک رویداد ملی در چنای برنده شدم. این به من انرژی داد، اعتماد به نفس بیشتری به من داد و به تیم دیویس کاپ رسیدم.”

حضور ملی و حرفه طولانی بوپانا او را در هند به شهرت رساند و او توانست از موفقیت خود برای راه اندازی آکادمی تنیس در بنگلور استفاده کند. او همچنین در چندین تجارت، از جمله یک شرکت بازاریابی ورزشی، سهام دارد و انتظار دارد که این تلاش ها او را در زمانی که تصمیم به بازنشستگی گرفت، مشغول نگه دارد. اما با وجود اینکه کمتر از دو ماه از تولد 44 سالگی اش باقی مانده است، می گوید به این زودی ها نخواهد بود.

او می گوید: “من فقط از رقابت کردن خوشحالم، من فقط از نحوه بازی و سرگرمی خود راضی هستم.” “شاید روزهای تمرین نباشد.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *